Feltételek biztosítása
Az Országos Kórházi Főigazgatóság feladatairól szóló 516/2020. (XI. 25.) kormányrendelet kiegészült az etikai eljárás, és az etikai bizottság tagjainak választásához szükséges feltételek biztosításával, amely az új szabály alapján a következőképpen történik:
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) gondoskodik – az irányító jogkört gyakorló egészségügyi intézmények útján – az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) által lefolytatott etikai eljárásokkal kapcsolatos személyi és tárgyi feltételek biztosításáról. Az OKFŐ lebonyolítja az ETT által működtetett Vármegyei és Központi Etikai Bizottságok tagjainak választását. A választáshoz szükséges infrastruktúrát, továbbá – szintén az irányító jogkört gyakorló egészségügyi intézmények útján – biztosítja az OKFŐ a személyi és tárgyi feltételeket is.
Megjegyzés: Hajdú-Bihar, Baranya és Csongrád-Csanád vármegyében az irányító vármegyei intézmény dönt arról, hogy vállalja-e a fenti feladatot. Ha a klinikai központ nem vállalja a jelöltállítással kapcsolatos feladatokat, valamint a Vármegyei Etikai Bizottságok és az Országos Etikai Bizottságok működéshez szükséges tárgyi feltételek biztosítását, úgy az érintett vármegyékben a Vármegyei Etikai Bizottságai és a Vármegyei Etikai Tanácsai számára a jelöltállítással kapcsolatos feladatokat és a működéshez szükséges tárgyi feltételeket az OKFŐ által kijelölt, az OKFŐ irányítása alá tartozó intézmény biztosítja.
Változás az etikai tanács elnökének kijelölésében
Új szabály, hogy a Vármegyei Etikai Bizottság elnöke kijelöli a Vármegyei Etikai Tanács elnökét. Az Országos Etikai Bizottság elnöke az Országos Etikai Tanács tagjainak kijelölésével egyidejűleg az Országos Etikai Tanács tagjai közül kijelöli az Országos Etikai Tanács elnökét is.
Etikai Bizottság és Etikai Tanács illetékességére vonatkozó pontosítások
Az orvosokkal, fogorvosokkal, továbbá a nem orvosi és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozókkal szembeni szakmai-etikai eljárásban első fokon Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) területileg illetékes Vármegyei Etikai Bizottság (VEB) tagjaiból esetileg létrehozott Vármegyei Etikai Tanács (VET) jár el. Ez a szabály dőlt betűvel szedett szöveggel pontosult:
Első fokon az Egészségügyi Tudományos Tanácsnak (ETT) a kifogásolt ellátási esemény vagy cselekmény helye szerint illetékes Vármegyei – Budapest és Pest Vármegye területén Központi – Etikai Bizottsága (VEB) tagjaiból esetileg létrehozott Vármegyei – Budapest és Pest Vármegye területén Központi – Etikai Tanács (VET) jár el.
Amennyiben a kifogásolt cselekmény megvalósításának helye nem állapítható meg, vagy annak megvalósítására nem közvetlenül valamely betegellátási cselekmény teljesítése során kerül sor, akkor az eljárást az etikai eljárás alá vont egészségügyi szakember lakóhelye szerint illetékes VEB által létrehozott VET folytatja le.
Megjegyzés:
ETT Észak-budai Etikai Bizottság elnöke által létrehozott Etikai Tanács | Budapest I., II., III., XII. kerület, Budakeszi járás, Pilisvörösvári járás, Szentendrei járás |
ETT Dél-pesti Etikai Bizottság elnöke által létrehozott Etikai Tanács | Budapest VII., VIII., IX., X., XVII., XVIII., XIX., XX., XXI., XXIII. kerület, Ceglédi járás, Dabasi járás, Gyáli járás, Monori járás, Nagykátai járás, Nagykőrösi járás, Ráckevei járás, Szigetszentmiklósi járás, Vecsési járás |
ETT Dél-budai Etikai Bizottság elnöke által létrehozott Etikai Tanács | Budapest XI., XXII. kerület, Érdi járás |
ETT Észak-pesti Etikai Bizottság elnöke által létrehozott Etikai Tanács | Budapest IV., V., VI., XIII., XIV., XV., XVI. kerület, Aszódi járás, Dunakeszi járás, Gödöllői járás, Szobi járás, Váci járás |
Másodfokon eljáró Országos Etikai Bizottság és Országos Etikai Tanács illetékessége Magyarország egész területére kiterjed.
Megjegyzés: Ha a panaszos nyilatkozatából egyértelműen megállapítható, hogy ezen nyilatkozat vizsgálatára az etikai szervnek nincs hatásköre, vagy az ügy elbírálásában nem illetékes, úgy a VEB elnöke – ha kétséget kizáróan megállapítható az ügyben illetékességgel rendelkező hatóság – az ügyet átteszi, ennek hiányában a kérelmet visszautasítja vagy az eljárást megszünteti.