A legtöbb szakrendelés, egészségügyi szakvizsgálat előzetes időpont-egyeztetéssel, beutalóval vehető igénybe. Az erre vonatkozó jogszabályi rendelkezést az alábbiakban ismertetjük.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térrel kapcsolatos részletes szabályokról szóló 39/2016. (XII. 21.) EMMI rendeletet módosította a 45/2023. (X. 30.) BM rendelet. Ez a 45/2023. (X. 30.) BM rendelet rögzíti, hogy a közfinanszírozott egészségügyi ellátás céljából biztosításra került, hogy az informatikai rendszer az EESZT útján digitálisan elérhetővé teszi betegfogadási időpont rögzítését.
Az EESZT digitális időpontfoglalási rendszer szolgáltatást használó egészségügyi szolgáltatóknak kell alkalmazniuk az időpontrögzítést, amelyre az alábbiak szerint kerül sor:
- Az EESZT esemény leírása, megnevezése részben megjelenítésre kerül a következő: Járóbeteg-szakellátásban a beteg behívásának időpontja.
- Az időpontrögzítéshez a következő adatokat kell beírni:
- ellátott személynek a személyazonosító-típusa és értéke (TAJ vagy ennek hiányában az EESZT által nyilvántartott más azonosító);
- a szolgáltatási egység kódja (az ellátást végző szervezeti egység finanszírozási szerződés szerinti 9 karakteres kódja);
- az elektronikus beutaló* EESZT-azonosítója;
- az esemény dátuma.
- Az időpontrögzítésre az EESZT-rendszer 1 óra határidőt ír elő.
*Elektronikus beutaló:
A beutalót az EESZT útján kell kiállítani, ha a beutaló orvos
- a háziorvos, a házi gyermekorvos;
- a járóbeteg-szakellátó orvosa – ideértve a bőr- és nemibeteg-gondozó, tüdőgondozó és onkológiai gondozó orvosát is –;
- az egynapos ellátást nyújtó szolgáltató orvosa;
- krónikus ápolás finanszírozására szerződött egészségügyi szolgáltatónál történő intézeti ápolásra a háziorvos és a fekvőbeteg-gyógyintézeti orvos;
- rehabilitációs ellátás esetén a rehabilitációt megalapozó megbetegedés gyógykezeléséhez szükséges szakorvosi szakképesítéssel rendelkező orvos és e megbetegedéshez kapcsolódó esetleges szövődmények tekintetében illetékes szakorvos, illetve a rehabilitáció vagy fizikoterápia szakorvos (0–3 év közötti gyermek habilitációs kezelésekor a háziorvos, házi gyermekorvos);
- szenvedélybetegsége esetén – az akut elvonási időszakot követően – pszichiáter, addiktológus szakorvos vagy háziorvos.
A fenti elektronikus beutalás nem alkalmazható, ha a beutalás időpontjában az EESZT nem elérhető.
Megjegyzés: Az EESZT útján kiállított beutaló esetében a beutaló orvos papíralapú igazolást állít ki a beutalóról, ha a beteg ezt kéri. Ez az igazolás az elektronikus beutaló adattartalmát és az elektronikus beutaló EESZT-azonosítóját tartalmazza vonalkódos és szövegesen olvasható formában.