2024 utolsó negyedévében 21 pontos akciótervet hirdetett ki a Nemzetgazdasági Minisztérium, azaz az NGM. A program célja, hogy a koronavírus-világjárvány és a háború következtében megváltozott gazdasági helyzetben Magyarország sikeres legyen. Ehhez új gazdaságpolitikai eszközökre, új megoldásokra van szükség. A 3 alapvető pillér a cél megvalósítása érdekében a jövedelmek vásárlóerejének növelése, a megfizethető lakhatás biztosítása, illetve a Demján Sándor program. Utóbbi konkrét eredményeként a vállalkozások méretének duplázódását várják.
A program indulási időpontja: 2025. március 3.
A programot az NGM, azaz a Nemzetgazdasági Minisztérium hirdette ki.
A 100 milliárd forintos keretösszegből egyenként a vállalkozások 100–200 millió forint közötti tőkebefektetésekben részesülhetnek.
Olyan beruházásokat támogatnának, amelyekhez megalapozott üzleti terv társul, és amelyekkel megvalósulhatnak azok a méretugrások és termelékenységnövelések, amiket a 21 pontos akcióterv egyik fő céljaként meghatároztak.
A 4 fő beruházási kategória a kapacitásbővítés, a digitalizációs fejlesztések, a piacra lépés vagy terjeszkedés, illetve a zöld beruházások. A kapacitásbővítés keretein belül nagyobb volumenű termelési bővítéseket finanszíroznának, amelyhez a tőke fedezetet, a hitel pedig további mozgásteret ad. A digitalizációs fejlesztések esetén a tőkével megalapozható az IT-rendszerek fejlesztése, a hitel pedig lehetővé teszi a technológiai fejlesztések kiterjesztését. Az új piacok meghódításához szükséges beruházások és marketingköltségek fedezhetők tőkéből és hitelből egyaránt.
A zöld beruházásoknak köszönhetően a fenntartható energiaforrások és az energiahatékonysági fejlesztések a hitel miatt gyorsan megvalósíthatóak, a tőke pedig biztosítja a hosszútávú finanszírozás alapját.
Konkrét beruházások lehetnek például az e-kereskedelmi rendszerek, CRM rendszerek fejlesztése, automatizációt segítő szoftverek vásárlása, gépek, berendezések beszerzése, illetve modern számítógépes és hálózati rendszerek létrehozása. A jelenlegi hitelpiaci kamatok 12-14% körül mozognak, ami – amennyiben egy vállalkozás nem rendelkezik kellő önerővel – meglehetősen visszaveti a beruházási hajlandóságot.
A Demján Sándor tőkeprogram keretein belül 5% éves kamat mellett juthatnak a vállalkozások tőke jellegű forráshoz, ráadásul tehetik ezt akár 0% önerő mellett.
A hiteligénylés teljesen digitális formában kivitelezhető, ami meglehetősen egyszerűsíti a folyamatot. Tavaly december óta közel kétezer vállalkozás regisztrált előzetesen, amelyeknek közel negyede meg is felelt a feltételeknek, amik a következők:
- csak Magyarországon bejegyzett mikro-, kis- és középvállalkozások vehetik igénybe;
- árbevétele az elmúlt 2 évben átlagosan elérte a 300 millió forintot;
- legalább 2 főt alkalmaznak;
- rendelkezik legalább 2 lezárt üzleti évvel;
- gazdálkodási forma kft. vagy zrt.;
- legalább 50%-ban magyar tulajdonban áll
Az NGM által kezdeményezett programot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara valósítja meg, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt.-n keresztül, a Nemzeti Tőkeholding és a Magyar Fejlesztési Bank közreműködésével. Ez az első olyan program egyébként, amely országos lefedettségű és lebonyolítása az MKIK bevonásával történik.
A tőkealap jelképes 1%-os üzletrészt vagy tulajdonrészt szerez a támogatott vállalkozások mindegyikében, a fennmaradó 99%-ot pedig tulajdonosi kölcsön formájában biztosítja a cégeknek, amelyre évente szükséges kamatot fizetnie a vállalkozásoknak. A futamidő végén, egy összegben szükséges a bevont tőke visszafizetése. A tőkebevonás esetében a vállalkozás azonnali pénzügyi forráshoz jut, ezzel erősödik a pénzügyi pozíciója és hitelképessége is javul, így akár további hitelt is igénybe vehet. A hitel és a tőke együttes felhasználása különleges, multiplikált lehetőséget jelent, amivel a vállalkozás új szintre léphet.
A programra tehát március 3-a óta lehet pályázni. Első lépésként a hivatalos platformon szükséges regisztrálni (www.demjantokeprogram.hu), ezt követi egy automata előminősítés, ami a vállalkozás jogosultságát és pályázati megfelelőségét ellenőrzi. Amennyiben ez sikeres, akkor a következő lépésként a helyi kamara felveszi a vállalkozással a kapcsolatot és személyre szabott támogatást nyújt a programhoz kapcsolódóan. A negyedik lépés a pályázati dokumentáció összeállítása, azaz a beruházást alátámasztó pénzügyi terv, illetve a pénzügyi adatokat és a beruházások részleteit tartalmazó anyagok elkészítése. Utolsó lépésként, a sikeres jóváhagyást követően a szerződéskötés következik. Ez rögzíti a támogatás feltételeit, valamint a beruházás megvalósításának ütemezését is.