Folytatódik a kkv-k innovációs képességének erősítése

Az innovációs pályázatokból és programokból a vállalkozások, ipari-egyetemi együttműködések és nemzetközi együttműködési projektek nyerhetnek támogatást, ezen belül is különös hangsúlyt kap az ún. mélytechnológiai ökoszisztéma erősítése.

Folytatódik a kkv-k innovációs képességének erősítése is, ami elsősorban az EU által társfinanszírozott GINOP Plusz pályázatok keretében valósul meg:

Már most pályázható az a 2024. évben meghirdetett, nagyvállalatok nyílt innovációját ösztönző felhívás, amely 15 milliárd forintot szán a szektorok közötti együttműködés keretében, vállalati üzleti igények mentén megvalósuló kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására.

További 5 milliárd forinttal folytatódik a kutatási eredmények üzleti hasznosítását segítő és a korábbi években már nagy sikert aratott Gyorsítósáv program.

Idén is elindul a szellemitulajdon-védelmet ösztönző Iparjogvédelmi pályázat.

Folytatódnak a nemzetközi együttműködéseket és a hálózatosodást – egyebek között a hatékony Horizont Európa-részvételt – támogató programok.

A tavalyi sikeres rajt után újabb 8 milliárd forint keretösszeg jut a HU-rizont Programra, amelynek keretében magyar kutatók vezetésével, a világ legjobb külföldi egyetemeinek részvételével valósulnak meg nagy formátumú kutatások.

Több új pályázati lehetőség fókuszál az egészségiparra és az orvostudományi kutatásokra. Az egészségügyi innovációk célzott támogatására a 2025. évi Programstratégia három felhívásában összesen 12 milliárd forintot szán a kormányzat.

Strukturális változás az előző évekhez képest, hogy az NKFI Alap a piaci igényekre reagálva 2025-ben visszatérítendő támogatást is kínál. Az új kockázatitőke-program tervezetten 10 milliárd forintot fordít – piaci befektetők mellett társbefektetőként – a nagy növekedési potenciállal rendelkező kkv-k korai magvető fázisú finanszírozására.